Формування інноваційного освітньо- виховного середовища школи-ліцею через використання проектного та технологічного підходів до розвитку громадянських цінностей учнів.
У центрі структури інноваційного освітнього середовища школи-ліцею виділяється зміст, організація (проектний підхід) та технології, які обумовлюються місією, освітньою політикою та стратегією. І спрямовані вони на учня.
Заклад освіти, за визначенням С. Русової, визначає собі за головну мету – збудити, дати виявитися самостійним творчим силам навчаючого. Потяг до знань, до навчання, прагнення добра і волі – це одна з характерних рис української нації. Тому ми повинні пропагувати ДОБРО І ЧЕСТЬ, що і є кредом нашої школи-ліцею, формувати у школярів відповідальність і благородство.
Головним досягненням Школи-ліцей № 6 ім. Н. Яремчука за останні три роки є: сформоване інноваційне навчально-виховне середовище, зі створеною освітньо-виховною системою «урок-позаурочна діяльність – позашкільна діяльність – родинне виховання», а також вільними комунікаційними зв’язками без врахування управлінського статусу суб’єкта; пріоритет збереження фізичного і психічного здоров’я учнів та педагогів; свобода думки кожного члена шкільного колективу, відхід від репродуктивного засвоєння знань, гуманізація навчально-виховного процесу, модернізація міжпредметної діяльності, розвиток емоційного інтелекту у педагогів та учнів, формування у них умінь самоуправління через позитивне саморегулювання волі і поведінки.
Інноваційне навчально-виховне середовище сформовано такими засобами:
– розробленою стратегією розвитку на 2011-2016 роки, де обумовлено, що місія закладу полягає в тому, щоб створити територію, де свобода педагогічної думки та креативні ідеї стануть головним критерієм формування активного навчального середовища та смисловим центром інноваційних змін у школі-ліцеї. Заклик «Стань мудрим у житті!» став девізом кожного учня школи-ліцею; (Дотаток 1)
– застосуванням кейс-методу при вивченні навчальних предметів та систему комплексно-хвильових уроків, де потрібна і цікава для життя людини тема розглядається на 5-6 різних предметах в один день;
– реалізацією проекту «План дій на шляху до істинного здоров’я»;
– запровадженням нових шкільних традицій (Особливий День учня, «Коли вчителі були школярами…»,«Школа розумових ігор», «Фортеця 6-та школа», «Шашлик від директора» тощо);
– вдосконаленням роботи учнівського самоврядування, започаткувавши «бізнес-сніданки», де обговорюємо теми про можливість заробляти гроші для школи і для себе, про морально-матеріальні чинники розвитку особистості;
– співпрацею зі школами інших областей, участю в освітніх проектах (проект фонду Шумана”Міжнародний обмін освітнім досвідом.Україна-Польща, AIESEC, School Classiom Programme ) та благодійних акціях (“Волонтерський рух”, “Чисте джерело” , “Ошатне подвір’я”);
– власним виховним орієнтиром шкільних традицій.
Наскрізною темою діяльності школи є «Навчання через служіння суспільству», що передбачає творчу співпрацю з організаціями, підприємствами, творчими особистостями. А виховний орієнтир шкільних традицій цікавий оригінальністю дійств та високим емоційним забарвленням, які спонукають учнів до пізнання себе і оточуючого світу. Серед них такі:
– особливий День учня. Цього дня вчителі демонструють учням свої таланти: вироби з бісеру, дерева, паперу, свої вишивки, колекції, а після уроків – акторський хист вчителів у яскравому святковому дійстві;
– брати наші менші. Діти приносять до школи домашніх тваринок, розповідають про них, діляться досвідом щодо їх догляду. Знайомство з дивовижним світом тварин наповнене особливою аурою;
– Весняний бал відбувається в Палаці культури «Березіль», батьки радіють за своїх дітей, які демонструють вміння танцювати, спілкуватись, поводитись у вишуканій обстановці;
– «Коли вчителі були школярами…» Дружнє спілкування вчителів зі старшокласниками відкриває багато цікавих сторінок зі шкільного життя вчителів. Діти гарно сприймають розповіді вчителів про їх поведінку, навчання, захоплення в шкільному віці;
– конкурс усного числення. Цікаві змагання між учнями 3-4 класів на швидкість виконання математичних дій проходять під девізом: «Спочатку дружба, а потім – змагання»;
– розумові ігри. Створена «Школа розумових ігор» дає хороші результати. Такі ігри, як «Квартет», «Хрестики-нулики», «Стратего», «Так-Тикль, «Складанки» дуже подобаються дітям і покращують результати навчання і комунікативні компетенції учнів;
– «Фортеця 6-та школа». Захоплююча спортивно-інтелектуальна гра для одинадцятикласників. Всю ніч учні проводять у школі, змагаючись, хто більше і швидше виконає завдань, щоб здобути ключі від кабінетів школи. Для випускників це ще один шанс побути разом, поспілкуватися з однокласниками та й з «нічною школою», адже в приміщенні школи знаходяться лише вони;
– День мистецтв. У цей день всі класи відвідують мистецькі заклади міста та проводять обговорення дійств;
– шашлик від директора. Після завершення навчання директор запрошує випускників в ліс, в спеціально відведене місце для відпочинку, і там, готує шашлик для них. Таке спілкування на природі дає можливість радіти життю, усвідомити ще раз, що шкільна родина – на все життя.
Такі пізнавально-виховні заходи сприяють розвиткові соціальної активності школярів, вмінню інтелігентно поводитися, викликають душевні пориви жити в мирі та злагоді.
Важливою умовою гарної освіти є зв’язок навчання з життям людини. Тому в школі-ліцеї активно використовуємо «кейс-метод». Опрацювання учнями різноманітних ситуацій соціального, виробничого, правового напрямків з пошуком декількох варіантів вирішення надає практичного характеру навчанню. Педагогічна рада вирішила, що кожен клас повинен підготувати 2 кейси в рік на різноманітну тематику. Кейси складені таким чином, щоб учні, обговорюючи тему, «занурились» в багато предметів і рішення пов’язані з життям.
Ефективними є комплексно-хвильові уроки, які дуже подобаються школярам і набувають широкого використання. Одна тема, наприклад, «Вода», комплексно розглядається на уроці хімії, фізики, біології, географії і художньої культури. І завершення кожного уроку є поштовхом до розгляду цієї ж теми, але з іншої точки зору.
В 2013 році завершено дослідно-експериментальну роботу за темою «Вплив розумових ігор на результати навчально-виховної діяльності учнів». Дворічний експеримент показав позитивний вплив розумових ігор на мислення школярів, їх комунікабельність і емоційний розвиток. (Додаток 2)
Реалізуючи проект «Навчання через служіння суспільству», ми прагнемо, щоб три головні шкільні дисципліни – наука, як учитися, наука про мислення, а також наука про те, як стати «менеджером» власного майбутнього – були «вплетені» у всі шкільні заняття. (Додаток 3)
Матеріально-технічна база дозволяє здійснювати навчально-виховний процес і цікаво, і результативно. Мультимедійні проектори, плазмові телевізори із системами зчитування носіїв інформації, комп’ютери, Інтернет є в кожному класі. Зараз закуповуємо і виготовляємо обладнання для шкільної навчально-дослідної лабораторії. Раціонально, з використанням комп’ютерної техніки проводиться близько половини всіх уроків 5-11 класів та позакласні заняття. Завершуємо створення власної електронної бібліотеки.
Особливої уваги ми надаємо виведенню навчання поза систему традиційного класу. Оскільки всі комп’ютери в школі під’єднані до Інтернету, технології віртуальної реальності дають змогу школярам брати участь у заочних мандрівках історичними епохами і космічним простором.Учні застосовують комп’ютери для написання міні-досліджень на базі Інтернету, виконують завдання із залученням текстового редактора, створюють шкільні газети, власне електронне портфоліо. Веб-семінари про шедеври світової культури і мистецтва, що їх ведуть режисери, письменники, науковці, допомагають розширити духовний потенціал як наших вчителів, так і учнів. За допомогою веб-ефіру в 2013 році провели прямий зв’язок із вчителями та учнями школи м. Фаєрфілд, штат Айова (США) (директор Ешлі Дінс). Придбання віртуального веб-офісу розширить можливості спілкування на різноманітні теми з вчителями і учнями різних міст.
Щорічно в школі-ліцеї 18-21 учнів є переможцями та призерами міських предметних олімпіад та захистів науково-дослідних робіт МАН. Протягом трьох останніх років 13 учнів стали учасниками та призерами ІV етапу. Майже 600 учнів беруть участь у Всеукраїнських конкурсах «Кенгуру», «Колосок», «Грінвіч» і здобувають відзнаки.
Тричі в місті проводився конкурс «Найпрестижніший та найпопулярніший навчальний заклад» і тричі школа-ліцей ставала його переможцем. Цього було досягнуто завдяки успішній популяризації закладу через засоби масової інформації. Щотижня про нас розповідають місцеві телеканали (ТТБ, ІНТБ, ТВ-4). (Додаток 4)
Знайомство і співпраця з педагогічними та учнівськими колективами з інших міст та країн допомагає цікаво проводити час, сприяє зростанню кругозору, спонукає до пізнання історії, культури і мистецтва. Хороші друзі є в нас у Рівному, Новоград-Волинському, Вінниці, Хмельницькому, а також Перемишлі і Радавчому Другому (Польща), Помор’є (Болгарія), Кишиневі (Молдова), Санк-Петербурзі (Росія). Підписання угод про співпрацю з трьома університетами міста, двома коледжами, музичним училищем, видавництвом «Джура», торгово-розважальним центром «Подоляни» краєзнавчим музеєм допомагає ліцеїстам зорієнтуватися у виборі професії, безпосередньо побачити наукові і виробничі процеси організації. (Додаток 5)
Життя школи-ліцею не може бути повноцінним без активності самих учнів. Тому для учнівського самоврядування два рази в місяць ми проводимо «бізнес-сніданки» (ідея Володимира Співаковського, президента корпорації «Гранд» м.Київ), на яких обговорюємо можливості заробляти кошти школою, висловлюємо думки про гроші і духовність, багатство і благодійність. Ідеї, висловлені на «бізнес-сніданках» і втілені в життя, допомогли нам придбати високоякісний фотоапарат, холодильник і електроплиту в кабінет трудового навчання.
Участь наших ліцеїстів в міжнародних конкурсах та проектах допомагає їм вступити у навчальні заклади Польщі, Німеччини, Франції, Швейцарії.
Для стимулювання всестороннього розвитку учнів у нас діє «Стимул-картка», якою нагороджуються школярі, що займають призові місця в різних конкурсах, фестивалях, змаганнях на рівні міста, області та України. Ця «стимул-картка» допомагає учням покращити бал за тему з предмету, з якого учень відчуває труднощі.
Особливу увагу приділяємо створенню позитивної аури шкільного середовища. Щорічні великі концерти в міському палаці культури «Березіль», присвячені дню народження Н. Яремчука, є символом любові і шани до великого співака. Понад 300 учасників задіяні в концерті. Це своєрідний звіт шкільної родини перед громадськістю міста. Для популяризації музичного мистецтва ми обладнали студію звукозапису, і учні мають можливість записувати привітання друзям і рідним.
У школі діє зразковий шкільний театр «Прем’єра», де учні мають змогу показати свій акторський талант та зразковий танцювальний ансамбль «Альянс».Літературно-мистецька спілка “Добро і честь” збирає на свої засідання школярів,які люблять поезію і філософію.
Пізнавальні філософські вислови, естетично нанесені на сходових стінах і підвіконниках, закріплюються в дитячій свідомості і обов’язково в певний етап життя знадобляться їм. На подвір’ї навчального закладу встановлений п’ятитонний камінь, який тернополяни називають «філософським», адже двічі на місяць на ньому ми прикріплюємо крилаті вислови як відомих всьому світу людей, так і наших учнів та вчителів.
Юні оратори вчаться виступати перед аудиторією на щотижневих зустрічах директора з учнями в актовій залі. Їх 5-хвилинні виступи стосуються багатьох аспектів пізнання і буття людей.
Особлива увага – здоров’ю дітей, тому складений «План дій на шляху до істинного здоров’я». У плані розкрито основні фактори істинного здоров’я: сила дихання, сила фізичних вправ, сила правильного харчування, сила правильної постави і т.д. Співпраця з обласним фіздиспансером, оздоровчим центром опорно-рухового апарату, ДЮСШ № 2 (плавальний басейн), зустрічі батьків учнів і вчителів з лікарями сприяють належному контролю за станом здоров’я школярів. Цьогоріч розпочала функціонувати нова спортивна секція «Флорбол», заняття в якій приносять і користь, і задоволення учням. Та і семінари-консультації з мнемотехніки, які ми практикуємо (автор Г.А.Чепурний м. Вінниця) допомагають психологічному здоров’ю. (Додаток 6)
А в професійному плані організовуємо науково-практичні семінари як для всього колективу, так і для окремих кафедр школи-ліцею. Серед них: семінари В. Громового «Школа яка не школа», Г. Чепурного «Конфліктологія», «Мнемотехніка», І.А. Кушніра «Вчитель математики», Т.І. Волковської «Методика сучасного уроку».
Стимулювання праці педагогів також має творчий зміст. За зразково проведені відкриті уроки, виступи на засіданнях міських методичних комісій, виступи перед слухачами курсів обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, ефективну навчально-виховну роботу з класом, вчителі отримують «дорослі стимул-картки», які називаються: «Який же я молодець!». Власнику такої картки надається додатковий день відпустки в канікулярний період. (Додаток 7)
У нас запроваджено звання «Шкільний професор». Його удостоюється вчитель, який на високому професійному рівні здійснює навчально-виховну роботу, приємний у спілкуванні, доброзичливий, якого високо цінують як учні, так і батьки, і вчителі. Присудження такого звання супроводжується щорічною грошовою премією в розмірі однієї тисячі гривень. Вчителі школи-ліцею є авторами методичних розробок з різних предметів, авторами наукових статей в освітянських журналах.
У школі-ліцеї завжди панує серйозність, яка допускає жарт, але не перетворює всю роботу на жарт; справедливість без причепливості; ласкавість без нудотності; доброта без слабкості; точність без педантизму, і, головне, – постійна розумова діяльність школярів. І це допомагає учням після закінчення школи-ліцею жити в злагоді з собою і навколишнім світом, розумно ставитися до грошей, знати як правильно обрати професію, щоб потім могти утримувати себе і свою сім’ю, і, звичайно, любити Батьківщину.
Створюючи позитивний імідж навчального закладу, особливих перешкод ми не зустрічали. Школу ми розглядаємо як емоційно-інтелектуальну організацію і в емоційній грамотності дітей бачимо шлях до мотивації навчання і здобуття гарних манер. Звичайно, в окремих випадках докладали чимало зусиль, щоб «переламати» упереджене ставлення батьків як до своїх дітей, так і до школи. Але щоб наші погляди на розвиток дітей були відкритими і прийнятними для батьків, вони проходять тестування, в якому відображається розуміння батьками того, що вони чекають від школи.
Досягти успіху в управлінській діяльності допомагає усвідомлення того, що директор в сучасній школі повинен знаходитися не зверху, як зараз зображують схему управління, а в самій середині, в гущі шкільних подій. Дії директора направлені не зверху вниз, а із центру до периферії. Директор допомагає іншим діяти.
Учнівське самоврядування, педагогічна рада і рада школи обговорювали і ухвалювали різноманітні Положення, які діють в нашій школі: «Про «Стимул-картку», «Про найграмотнішого учня», «Про «шкільного професора» , «Про класного керівника місяця», «Про найоригінальніший урок», «Про розумові ігри».
Багато разів до школи-ліцею приходили слухачі курсів підвищення кваліфікації як вчителі, так і директори та заступники директорів. Наше неординарне шкільне життя викликає в них щире захоплення. Багатьом педагогам з різних районів і міст ми докладно розповідали про методи і форми роботи в емоційно-інтелектуальній школі. Так як і ми звертаємося до позитивного в роботі інших шкіл, так і наші друзі творчо використовують наші ідеї у своїх закладах.
Все шкільне життя пронизане усвідомленням того, що дитинство повинне бути радісним і яскравим. Наші школярі це відчувають, а головний результат їхнього зростання – достойне місце в дорослому житті.
Останні коментарі