Для того, щоб добитися успіху у будь-якій справі, необхідно мати стратегію. Стратегія школи визначає пріоритети, місію і головні завдання навчального закладу, а також шляхи їх досягнення.
1. Місія школи-ліцею.
Місія школи-ліцею полягає в створенні таких умов, в яких учень стане повноправним учасником освітнього процесу, а не пасивним споживачем готових знань. Освіта в нашому закладі буде зосереджуватись на дитині, а не на академічних знаннях, для цього вчитель підтримуватиме і розвиватиме потенціал кожного учня. Відповідно до цього, на уроках діти не стільки готуватимуться до далекого майбутнього життя, а житимуть ним зараз, тобто навчання має бути максимально наближеним до умов сучасного швидкоплинного життя. Місія нашої школи-ліцею також полягає в тому, щоб створити територію, де свобода педагогічної думки та ідеї стане головним секретом позитивного іміджу закладу. Це і свобода від негативних емоцій та свобода відчувати смак до життя як у дітей, так і у вчителів. Місію школи-ліцею колектив вбачає і в здобутті учнями основ мудрості. Тому правило «Будь мудрим!» повинно стати девізом закладу. А це значить вчити учнів узгоджувати свої інтереси з інтересами інших, прагнення досягти спільності з людьми і принести їм користь саме в тому, що найбільше відрізняє особу від інших. Це також означає діяти так, як всі хочуть, але тільки як може мудрий. Разом з цим учні мають знати, що мудрість виявляється, коли знання підсилюються інтуїцією і глибокими роздумами, освітленими високою моральністю. Вона набувається самосвідомістю і самовихованістю. В загальному все це сприятиме навчанню учнів вміти, розуміти, аналізувати, тобто мислити.
Мета розвитку школи-ліцею.
- Підняти на якісно вищий рівень систему виховної роботи, створити власний виховний орієнтир шкільних традицій школи-ліцею.
- Ширше застосувати ведення навчання за принципом «Школа поза школою» (проведення уроків за межами школи-ліцею).
- На базі школи-ліцею створити «Лігу Розумових ігор», втіливши її в експеримент: «Вплив Розумових ігор на емоційний та інтелектуальний розвиток дітей».
- Вдосконалити матеріально-технічну базу закладу як в технічному оснащенні, так і у високо естетичному оформленні приміщення.
- Широке залучення до навчально-дослідницької роботи ліцеїстів закладу.
- Розширити діяльність учнівського самоврядування, враховувати пріоритетність інтересів школярів при реалізації стратегії розвитку закладу.
- Активно включитись в міжнародні освітні проекти та гранти, бути учасниками освітніх конференцій та семінарів в різних місіях України.
- Налагоджувати мережеву взаємодію з іншими школами, розвивати школу як відкриту освітню систему.
- Застосувати альтернативну професійну оцінку роботи школи-ліцею з боку незалежних експертів.
2. Аналіз суспільного середовища та оцінка актуальності розвитку школи-ліцею.
В сучасних умовах виникло багато проблем з гуманітарною освітою. Ці проблеми виникли в зв’язку з різними подіями в суспільному житті. Серед них:
- Прихід епохи Інтернету. В умовах інтернетної інформації завдання учителя інші. Учителю потрібно не стільки інформувати, скільки вибудувати урок так, щоб викликати в учнів потребу дізнатись про об’єкт, що вивчається, якомога більше.
- Негативний вплив телебачення з причини вкрай низького рівня більшості програм.
- Небачена пропаганда популярної культури.
- Культивування атмосфери, при якій учнями зроблено висновок про те, що гуманітарна освіта не веде до підвищення добробуту.
- Нестача справжньої еліти в країні, яка створювала б культурну атмосферу в суспільстві, підтримувала духовний вогонь і поширювала знання, необхідні для духовного балансу.
- Перетворення всіх духовних, творчих, елітних, художніх, естетичних, етичних начал в примітивні мас-медійні шоу.
- 7. Господарями людських душ стали не творчо високі, думаючі, харизматичні особистості, а шоумени.
Тому проблеми педагогів полягає в тому, що їх голос погано прослуховується серед поп-культури, нескінченних шоу та рулеток. Але ситуація не безвихідна. Нам необхідно переглянути багато позицій викладання новітніх предметів. Необхідно пожертвувати консервативною частиною навчання і включити максимально інноваційне мислення. Не забувати, що однією з умов успіху в педагогічній роботі – почуття любові, яке виникає в учителя до учня. І якщо в бесідах, дискусіях з дітьми вчитель хоче давати негативні оцінки тим чи іншим явищам суспільного життя, то важливо знати, що нам потрібно боротися не проти чогось недостойного, а за прекрасне.
Тому нам необхідно створити стратегію розвитку школи-ліцею, яка сприятиме тому, що і діти, і батьки, і, звичайно, вчителі випромінюватимуть багато Світла, Добра і Любові, які робитимуть навколишній світ благороднішим. А це досягається через творчу працю, яка приносить задоволення. Наша стратегія буде ґрунтуватися на розумінні другорядності матеріальних цінностей і орієнтирі на розвиток людських здібностей як основного ресурсу нового часу.
3. Аналіз потенціалу школи-ліцею.
Протягом останніх десяти років школа-ліцей № 6 ім. Н. Яремчука користується авторитетом в громадськості міста. Грунтовні знання, які отримують наші учні підтверджуються і результатами предметних олімпіад, перемогами в різноманітних конкурсах і змаганнях, а також продовженням навчання учнів у вищих навчальних закладах України.
Система навчально-виховної роботи в закладі постійно вдосконалюється. Вчителі активно пропагують власні методи ведення навчальних занять, є авторами і співавторами навчальних посібників, беруть участь в конкурсах «Вчитель року», «Класний керівник року».
Співпраця з Тернопільським педагогічним університетом ім.. В. Гнатюка, економічним університетом дають основу для наукових досліджень, сприяють інтелектуальному зростанню учнів школи-ліцею.
Віковий склад педагогів є оптимальним, оскільки плеяда досвідчених вчителів із задоволенням ділиться своїм досвідом з молодими колегами, а ті в свою чергу поймаючи досвід, активні у пошуках нових форм і методів організації і проведення навчально-виховних занять. Проблемою для закладу є навчання в дві зміни. Однак вирішити її адміністрація школи-ліцею не в змозі, оскільки приміщення школи-ліцею невелике, а бажаючих навчатись в школі дуже багато.
Тому вид діяльності в школі планується з врахуванням максимального використання всіх приміщень в дві зміни.
Залучення батьків до навчально-виховного процесу дає позитивні результати. Привернення їх уваги до розвитку дітей сприяє підвищенню відповідальності за стан справ в закладі, а хороший рівень освітнього процесу в школі-ліцеї дозволяє залучати спонсорські кошти для вдосконалення матеріально-технічної бази.
Високий методичний рівень педагогів дозволяє моделювати різні типи навчальних занять з врахуванням індивідуальних особливостей учнів. А система виховної роботи, спрямована на духовність і мудрість підростаючого покоління, використовуючи виховний орієнтир шкільних традицій, робитиме шкільне життя повним позитивних вражень.
4. Формування і аналіз стратегічних цілей.
Щоб добитися успіху в будь-якій справі, необхідно мати стратегію, яка приведе до позитивної цілі. Загальна велика ціль завжди складається з окремих напрямків, які взаємопов’язані. Так, для всебічного розвитку особистості потрібний високий рівень трудового, фізичного, морального, естетичного та розумового напрямів.
Для досягнення такого рівня в сучасних умовах необхідний винахідливий, мудрий план – стратагема. Стратагема – це позитивний досвід минулого, загальний приклад, це вміння досягати успіху завдяки добре продуманому плану. Для кожного напряму виховної роботи плану школи-ліцею повинна бути своя стратагема.
Стратагема фізичного виховання. Немає в світі кращого одягу ніж бронза м’язів і свіжість шкіри. Орієнтири реалізації стратагеми – 10 секретів здоров’я:
- Сила розуму (основа здоров’я і хвороби знаходиться в нашому розумі).
- Сила дихання (глибоке дихання впливає на емоції).
- Сила фізичних вправ (фізична діяльність приносить сили).
- Сила правильного харчування (правильне харчування подібне будівництву будинку).
- Сила сміху (сміх – вічний цілитель).
- Сила відпочинку (істинне здоров’я неможливе, якщо мозок і тіло не відпочивають).
- Сила правильної осанки (осанка впливає на наш настрій та емоції так як і на фізичний стан).
- Сила навколишнього середовища (свіже повітря і сонячне світло – дарунок Природи).
- Сила віри (для істинного здоров’я ми потребуємо не тільки фізичну їжу, але і духовну).
- Сила любові (потрібно дарувати любов людям і світу).
Будь мудрим: пізнай свої фізичні можливості і загартовуй здоров’я.
Стратагема трудового виховання. Ліниві – люди завжди посередні (Вольтер). Шляхи реалізації стратегеми:
- Забезпечення чистоти і порядку в класних кімнатах і коридорах школи-ліцею.
- Озеленення школи-ліцею.
- Ведення домашнього господарства учнями.
- Ручна і механічна робота в навчальних майстернях.
- Загальношкільні толоки.
- Участь у волонтерських загонах.
- Участь в позашкільних гуртках.
Учні повинні усвідомити, що без ентузіазму немає творчості, а немає творчості – розвиток особистості гальмує, звідки і в результаті виростає посередність.
Будь мудрим: радій плодам своєї праці.
Стратагема розумового виховання. Розум завжди любить чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до поганого. Орієнтири реалізації стратагеми:
- Особистісно-зорієнтоване навчання.
- Спостереження і дослідження природи і суспільства.
- Творча позакласна робота учнів.
- Розумові ігри.
- Всебічна здатність до праці.
Будь мудрим: доклади серце своє до навчання і вуха свої до розумних слів.
Стратагема морального виховання. Ми повинні робити себе не стільки щасливими, скільки достойними щастя. Орієнтири реалізації стратагеми:
- Кодекс честі сина своєї родини і громадянина.
- Гармонійні поєднання інтересів держави і особистості.
- Багатство духовного світу людини.
- Традиції мого народу.
- Свобода – означає відповідальність.
Будь мудрим: усвідом себе частинкою Всесвіту і дитиною творця.
Стратагема естетичного виховання. Не сприйняття твору високого мистецтва – це показник «несправності» особистості. Орієнтири реалізації стратагеми:
- Неповторність особистості.
- Найкраща музика – природа.
- Якщо в твоєму житті недостатньо прекрасного – створи його.
- Художня самодіяльність.
- Зустрічі з особистостями.
Будь мудрим: Чим вища естетична культура особистості – тим легше розв’язуються різні проблеми.
План дій для покращення матеріально-технічної бази школи-ліцею
№ п.п. | Назва роботи | Термін виконання |
1. | Облаштування малого спортивного залу. | 2011р. |
2. | Ремонт актового залу. | 2011р. |
3. | Облаштування цокольного приміщення. | 2012р. |
4. | Облаштування коридорів школи-ліцею під квітковий оазис. | 2011р. |
5. | Монтування зовнішнього освітлення школи-ліцею. | 2011р. |
6. | Встановлення фонтану на подвір’ї школи-ліцею. | 2012р. |
7. | Встановлення пам’ятної камінної огорожі з лівої сторони школи-ліцею одинадцятикласникам. | 2011р. |
8. | Облаштування внутрішнього дворика. | 2013р. |
9. | Реконструкція І поверху школи-ліцею. | 2011р. |
10. | Оформлення ІІ та ІІІ поверхів школи-ліцею. | 2012-2013рр. |
11. | Забезпечення учнів персональними шафами для одягу. | 2014р. |
12. | Реконструкція спортивного майданчика. | 2015р. |
13. | Обладнання тренажерного залу. | 2015р. |
14. | Придбання мультимедійної техніки в кабінет фізики, трудового навчання, математики, історії, біології. | 2012-2016рр. |
15. | Заміна вікон в коридорах школи-ліцею. | 2012-2016рр. |
Виховний орієнтир шкільних традицій
Назва традиції |
Зміст діяльності |
Періодичність |
Започатковано |
Дні здоров’я | Веселі старти. | Щорічно: травень, вересень | 1994р. |
Особливий День учня | Творча самодіяльність учнів | Щорічно: листопад | 1995р. |
День народження Н.Яремчука | Святковий концерт в ПК «Березіль» | Щорічно: 30 листопада | 2001р. |
Мистецька вітальня | Зустріч з Особистостями | 4 рази в рік | 2001р. |
«Фотомить, зупинись» | Галерея фото про шкільне життя | Щомісяця | 2007р. |
Загальношкільні змагання з аеробіки | Фестиваль грації | Через 1 рік: березень | 2004р. |
Казковий вернісаж | Фестиваль казок – в ролях учні 5-6 класів | Щорічно: квітень. | 2005р. |
«Брати наші менші» | Виставка домашніх тварин | Через 1 рік | 1999р. |
«Фортеця 6 школа-ліцей» | Спортивно-інтелектуальна гра для учнів 10-11 класів протягом ночі в приміщенні школи-ліцею | Щорічно: травень. | 2003р. |
Тиждень високої моди | Демонстрація одягу різних | Через рік | 2008р. |
Весняний віденський бал | Бал для учнів 9-11 класів, батьків, вчителів за відповідним сценарієм | Щорічно: квітень | 2010р. |
Парад школи | Святковий похід всією шкільною родиною центральною вулицею міста. | Щорічно: травень | 2011р. |
Веселковий тиждень | Кожного дня тижня учні та вчителі приходять у школу в одязі певного кольору | Щорічно: жовтень | 2010р. |
Тиждень галантності | Хлопчики протягом тижня дарують компліменти дівчаткам. Визначається «Джентельмен школи-ліцею» | Щорічно: січень | 2011р. |
Тернопільські корифеї мистецтва | Збір і вивчення відомостей про відомих людей мистецтва Тернопільщини. Презентації про творчість Великих. | Щорічно: лютий | |
«Директорський шашлик» | Уроки для учнів 11-х класів на природі, які проводить директор школи-ліцею в передостанній день навчання і пригощає шашликом | Щорічно: травень | 2002р. |
Богатир 6-ї школи | Спортивні змагання до Дня захисника Вітчизни | Щорічно: лютий | 2008р. |
Коли вчителі були школярами | Спогади вчителів про свої роки для учнів 11-х класів | Щорічно: березень | 2003р. |
День мистецтв | Уроки в мистецьких закладах | Щорічно: березень | 2007р. |
«Мій тато може все» | Конкурс для батьків учнів молодших класів | Щорічно: квітень | 2007р. |
День «райської яблуньки» | Святковий концерт біля «Райської яблуньки» на подвір’ї школи-ліцею | Щорічно: травень | 2011р. |
Свято букви «Я» | Психологічні тренінги, фольклорні забави | Щорічно: вересень | 2011р. |
Посвята в старшокласники | Програма для учнів 9-х класів | Щорічно: жовтень | 2003р. |
Посвята в п’ятикласники | Програма для учнів 5-х класів | Щорічно: жовтень | 2003р. |
Конкурс ораторів | Змагання в ораторстві | Через 1 рік: січень | 2010р. |
Конкурс усного числення | Змагання учнів 3-4 класів з усного числення | Щорічно: грудень | 2011р. |
Фестиваль танцю | Демонстрація фестивального мистецтва учнів 5-11 класів | Через рік: березень | 2009р. |
Розумові ігри | Змагання з розумових ігор учнів 5-9 класів | Щомісяця | 2005р. |
Діалог культур | Знайомство з культурами інших країн | Грудень | 2009р. |
5. Основні положення генеральної стратегії.
- Головним в педагогічному колективі школи-ліцею є позитивна атмосфера, емоційний комфорт кожного вчителя.
- Важливо думати не про те, ким дитина буде, а про те, ким вона є зараз.
- Освіта в нас зосереджується на дитині, а не на академічних знаннях.
- Заохочуємо таку якість у вчителів, як унікальність, що власне і буде приваблювати дітей.
- Затвердити власний виховний орієнтир шкільних традицій, який допоможе дітям ставати кращими духовно і фізично.
- Формувати культуру прийняття рішень на основі моніторингу навчально-виховного процесу на глибокому знанні особливостей кожного учня.
- Спрямовувати діяльність школи-ліцею на співпрацю, уміння жити і працювати з тими, хто поруч.
6. Впровадження, контроль та оцінка результатів вибраної стратегії.
1. Впровадження.
1.1. Формування завдань кожній методичній комісії.
1.2. Складання програм для кожної виховної стратагеми.
1.3. Побудова на основі виховних стратагем та виховного орієнтиру шкільних традицій системи роботи класних керівників.
1.4. Обговорення з батьківською громадськістю питання вдосконалення та покращення матеріально-технічної бази закладу та основних засад стратегії розвитку.
1.5. Організація Розумових ігор школярів. Проведення експерименту «Вплив Розумових ігор на емоційний та інтелектуальний розвиток учнів».
1.6. Проведення альтернативної професійної оцінки діяльності закладу в травні 2011 року.
1.7. Коригування предметних навчальних планів в напрямку «Школа поза школою».
1.8. Обговорення варіантів участі школи-ліцею в міжнародних освітніх проектах та підготовка конкурсних проектів.
2. Контроль та оцінка результатів вибраної стратегії.
2.1. Створення психологічною службою тестів для оцінки розвитку та функціонування школи-ліцею.
2.2. Проведення засідань педагогічної ради з питань виконання виховних стратагем та ролі шкільних традицій для розвитку школярів.
2.3. Проведення моніторингу щодо введення Розумових ігор в практику навчально-пізнавальної діяльності учнів.
2.4. Проведення моніторингу щодо участі закладу в міжнародних освітніх проектах та програмах.
2.5. Проведення альтернативної професійної оцінки результатів діяльності закладу в травні 2012 і травні 2013 року.
7. Висновки.
Стратегія розвитку школи-ліцею № 6 ім. Н. Яремчука визначає пріоритети, місію і головні цілі закладу, а також методи їх досягнення. Важливим чинником реалізації стратегії розвитку школи-ліцею стане педагогізація батьківської громадськості та активність учнівського самоврядування і всієї шкільної родини.
Останні коментарі